Úvod    Články    Práva a povinnosti pri poskyto...    „Paragraf“ alebo priepustka na návštevu lekára - aké sú podmienky pre jeho využitie?

„Paragraf“ alebo priepustka na návštevu lekára - aké sú podmienky pre jeho využitie?

Zákonník práce rozlišuje viacero situácií, ktoré predstavujú prekážku v práci na strane zamestnanca – čas, kedy zamestnanec nemôže vykonávať svoju prácu. Jednou z najčastejších prekážok v práci na strane zamestnanca je absolvovanie vyšetrenia/ošetrenia zamestnancom alebo sprevádzanie jeho rodinného príslušníka v zdravotníckom zariadení v pracovnom čase. Na koľko paragrafov z dôvodu potreby ošetrenia má však zamestnanec nárok? Patrí mu za to nárok na náhradu mzdy? V najbližších riadkoch si povieme viac o tzv. paragrafe a o tom, za akých podmienok ho zamestnanec môže využiť.

KEDY MÔŽE ZAMESTNANEC VYUŽIŤ „PARAGRAF“?

„Paragraf“ predstavuje slangové označenie osobnej prekážky v práci na strane zamestnanca z dôvodu potreby absolvovania vyšetrenia alebo ošetrenia zamestnanca v zdravotníckom zariadení (§ 141 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce). Ide o najčastejšiu prekážku v práci na strane zamestnanca, kedy je zamestnanec oprávnený na návštevu lekára, pričom mu bude poskytnutá aj náhrada mzdy, samozrejme, ale iba za splnenia zákonných podmienok. Okrem potreby vyšetrenia/ošetrenia samotného zamestnanca, je „paragraf“ zamestnancami využívaný aj na sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrení v zdravotníckom zariadení (§ 141 ods. 2 písm. c) bod 1 Zákonníka práce). 

KOĽKO „PARAGRAFOV“ MÔŽE ZAMESTNANEC VYUŽIŤ ZA ROK?

Z hľadiska rozsahu pracovného voľna v prípade osobnej prekážky na strane zamestnanca z dôvodu nevyhnutnosti absolvovania ošetrenia/vyšetrenia zamestnanca alebo sprevádzania rodinného príslušníka, Zákonník práce priznáva:

  • 7 dní za kalendárny rok na absolvovanie vyšetrenia/ošetrenia zamestnanca a ďalších
  • 7 dní za kalendárny rok v prípade sprevádzania rodinného príslušníka na ošetrení/vyšetrení.

Za využitie „paragrafu“ v zákonnom rozsahu a za splnenia zákonných podmienok jeho použitia patrí zamestnancovi nárok na náhradu mzdy

MUSÍ ZAMESTNÁVATEĽ „PARAGRAF“ AKCEPTOVAŤ?

Akceptovanie „paragrafu“ je Zákonníkom práce koncipované ako povinnosť zamestnávateľa. V tomto smere je však povinnosť zamestnávateľa akceptovať „paragraf“ naviazaná na splnenie zákonných podmienok zamestnancom pre jeho uplatnenie. 

Zamestnávateľ je teda povinný akceptovať „paragraf“ zamestnanca, ak:

  • zamestnanec požiadal zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna včas, ak o potrebe ošetrenia/vyšetrenia vedel zamestnanec vopred,
  • ide o ošetrenie/vyšetrenie zamestnanca na nevyhnutne potrebný čas (čas, kedy reálne vyšetrenie bolo vykonané), resp. sprevádzanie rodinného príslušníka na ošetrení na nevyhnutne potrebný čas – „Paragraf“ je tak možné využiť len na čas absolvovania vyšetrenia. „Paragraf“ na celý deň je možné využiť len v prípade, ak reálne vyšetrenie u lekára/lekárov trvalo celý deň.
  • ošetrenie/vyšetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
  • zamestnanec predloží zamestnávateľovi potvrdenie zdravotníckeho zariadenia o absolvovaní ošetrenia/vyšetrenia.

Vyššie spomenuté podmienky, predstavujú atribúty využitia „paragrafu“ zamestnancom v súlade so Zákonníkom práce.

JE MOŽNÉ VYUŽIŤ „PARAGRAF“ NAD RÁMEC ZÁKONNÉHO ROZSAHU POČTU DNÍ?

Aj keď Zákonník práce jasne vymedzuje počet dní pracovného voľna, na ktoré má zamestnanec v prípade využitia „paragrafu“ nárok, je možné ísť aj nad rámec tohto zákonného rozsahu. Čiže v prípade, ak si zamestnanec vyčerpá svojich 7 dní na ošetrenie/vyšetrenie, zamestnávateľ mu poskytne aj ďalšie voľno na nevyhnutne potrebný čas, ak potrebuje absolvovať vyšetrenie/ošetrenie v zdravotníckom zariadení. V danom prípade však zamestnancovi nebude patriť nárok na náhradu mzdy (§ 141 ods. 2 písm. a) bod 2 Zákonníka práce) za poskytnutie pracovného voľna nad rámec 7 dní v kalendárnom roku. 

V prípade sprevádzania rodinného príslušníka Zákonník práce neupravuje situáciu, kedy zamestnávateľ poskytne pracovné voľno zamestnancovi za účelom sprevádzania rodinného príslušníka nad rámec 7 dní v kalendárnom roku. Ísť nad zákonný rámec počtu dní pracovného voľna (aj keď bez nároku na náhradu mzdy) je preto podľa nášho názoru možné len v prípade „paragrafu“ využitého priamo na ošetrenie/vyšetrenie zamestnanca, nie na sprevádzanie rodinného príslušníka na ošetrení/vyšetrení.

Zaregistrujte svoj prípad a získajte zastupovanie za ZVÝHODNENÝCH PODMIENOK. Vašu šancu posúdime
ZADARMO do 48 hodín!
Registrácia prípadu
facebook posts